Jägareförbundet vill locka ut fler i naturen – drar igång Hälgvandringen

Svenska Jägareförbundet lanserar Hälgvandringen – ett årligt återkommande event för att uppmuntra till naturkontakt, rörelse och ökad kunskap om älgen.

Helgen den 8-10 maj bjuder Jägareförbundet in svenska folket att delta i Hälgvandringen och vandra för att hylla älgen.

– I dagens samhälle ökar distansen till vår natur och våra viltarter för många människor, säger Linda Kroon, chef för medlems- och samhällsrelationer på Svenska Jägareförbundet, i ett pressmeddelande.

– Vi vill på ett positivt sätt använda vår långa historia av att arbeta för älgen och de svenska viltstammarna och bjuda in allmänheten att upptäcka naturen de har runt omkring sig, fortsätter Linda Kroon.

Så deltar du

      Under helgen 8-10 maj är alla välkomna att promenera, springa eller vandra för att se om de kan gå lika långt som älgen – som i genomsnitt vandrar 30 kilometer varje år från sitt vinter- till sitt sommarområde.

      Du väljer själv var, hur, när och med vem du vill vandra. Registrera din sträcka här och se hur lång årets Hälgvandring blir.

      Kul att du vill följa !

      För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

      Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

      Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

      Mest läst

      Senaste från Annonstorget

      Samtidigt på JaktPlay

      Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev