Två trafikdödade uttrar i Jönköpings län

Inom loppet av bara några timmar rapporterades två trafikdödade uttrar i Jönköpings län. En utter blev påkörd utanför Svenarum söder om Jönköping. Den andra, en stor hane, hittades död vid ett litet vattendrag som korsar riksväg 132 strax väster om Aneby.
Foto: Jan Henricson |
Det är den största trafikdödade utter som kommit till min kännedom, konstaterade Stig Johansson i Rädda uttern i Småland när han på tisdagmorgonen undersökte uttern efter att den lämnats på Jägareförbundets anläggning Skedhult för vidare transport till Naturhistoriska riksmuseet.
Uttern vägde nio kilo och var 115 centimeter lång.
Det är naturligtvis tragiskt att så många uttrar blir trafikdödade. Hittills i år känner vi till fem stycken i Jönköpings län. Samtidigt är det ett tecken på att stammen blir större och att den sprider sig till vattendrag där den inte funnits på väldigt länge, säger Stig Johansson.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.