Länsstyrelsens regler vållar strid under älgjakten
Länsstyrelsen i Norrbottens regler om att legalt skjutna älgar ska märkas med en plomb vållar strid älgjaktens första dag. I Talma sameby hävdar Lars-Jon Allas att beslutet strider mot grundlagen, skriver NSD i sin nätupplaga.
Svensk Jakt har tidigare berättat om de plomber som länsstyrelsen i Norrbotten delar ut till jaktlagen för att motverka den illegala jakten på älg, som man i vissa delar av länet misstänker är omfattande.
Antalet plomber motsvarar antalet älgar som får skjutas, och ska fästas runt älgens hälsena. Om en älg saknar plomben räknas den som illegalt fälld. Mer om hur det fungerar kan du läsa här.
Protester från sameby
Men nu protesterar samer mot systemet. Till NSD (läs mer här) säger Lars-Jon Allas att han inte har några plomber och tänker jaga som han brukar göra, utan att märka några älgar. Han menar att samebyn ensam bestämmer över älgjakten och att den inte kan bli fälld i civil domstol om man skulle skjuta fler älgar än tillåtet.
Allas resonemang delas inte av länsstyrelsen som menar att älgen räknas som kronans vilt och att staten därför har rätt att vidta förvaltningsåtgärder.
Många missnöjda
Flera viltuppköpare och slakterier i Norrbotten är heller inte nöjda med systemet. Enligt Sameradion innebär älgar som levereras med plomber merarbete för slakterierna. Men man avser att följa de regler länsstyrelsen satt upp och rapportera älgar som levereras utan plomben.
Vi har fått brev om att det är häleri om vi tar emot älgar utan plomber, då är det bara att följa lagen även om vi inte tycker om nyordningen, säger Karl Eliasson vid Eliassons Partiaffär i Karesuando till Sameradion.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.