Risk för salmonella i hundtugg

Både människa och hund kan riskera att få i sig salmonellabakterier från hundtugg som grisöron, enligt en undersökning gjord på SVA. Foto: Annette Petersson

Torkade grisöron som ges till hundar som snacks, kan innehålla både salmonellabakterier och bakterier resistenta mot antibiotika, ESBL-bakterier.

I ett test av 22 grisöron hittades salmonellabakterier i tre och resistenta bakterier i två. Testet har gjorts av Statens veterinärmedicinska anstalt (SVA) på uppdrag av konsumenttidningen Råd & Rön.
– Om vi tar i torkade grisöron bör vi tvätta händerna noga efteråt, särskilt om vi samtidigt hanterar livsmedel, säger Carina Lindgren på Råd & Rön till SVT:s Rapport.
Även hunden kan påverkas av bakterierna, men enligt SVA har bara ett fåtal fall upptäckts.
Grisöronen bör förvaras under lock och inte hanteras samtidigt som man skär mat som ska ätas rå, som grönsaker. Salmonellabakterier dör inte förrän vid upphettning till 72 grader.

 

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst