Västkustens ejdrar räknade
I ett gemensamt initiativ av Svenska Jägareförbundet, Jägarnas Riksförbund och Göteborgs Jaqtsällskap har antalet ejdrar längs västkusten inventerats.
Lördagen den 26 februari genomfördes en inventering av västkustens ejderbestånd. Inventeringen initierades av kustjaktsrådet Martin Hahne, för att få klarhet i hur det står till med västkustens nationalfågel. Inventeringen ska ligga till grund för kommande diskussioner om förvaltningsplan för ejder.
Stort intresse
Hela kusten, från Göteborg till Strömstad, delades in i delområden och i solens uppgång stävade 23 båtar ut ur sina hamnar för att genomföra dagens aktivitet. Båtarna bemannades med ornitologer, kustbor, jägare och även fågelentusiaster.
Svag återväxt
Dagens väder till trots med sol och ganska stark vind gav ändå över 13.000 observationer av ejder. Återväxten bedöms dock som numerärt svagare detta år. Innan dagen var över hade även lunnefågel, havsörn och en gravand siktas.
Kostnaden för inventeringen delades mellan Svenska Jägareförbundet, Jägarnas Riksförbund och Göteborg Jagtsällskap.
Anders Sundbäck, Länskommunikatör
Martin Hahne, Kustjaktsråd VGV
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.