Länsstyrelse vill skjuta fler älgar än jägarna vill

I förra veckan uppmanade länsstyrelsen i Jönköping jägarna till att skjuta fler älgar. Men nu kritiserar jägarna länsstyrelsen och menar att uppmaningen strider mot huvudsyftet – att älgförvaltningen ska vara adaptiv.
I förra veckan gick länsstyrelsen i Jönköping ut med en uppmaningen till jägarna i länet. Anledningen var att endast 55 procent av de älgar som får skjutas i länet hade fällts.
Länsstyrelsen lämnade då följande rekommendationer till jägarna i länet inför den fortsatta jakten:
• Försök skjuta så hög andel kalvar som möjligt.
• Öka avskjutningen av kalvar och hondjur i områden där förtätningar i populationen riskerar att ge skador på skogen.
• Skjut inte för många tjurar eftersom andelen tjurar då riskerar att bli för låg i älgstammen.
• Eftersom många älgtjurar har börjat fälla hornen uppmanas jägarna nu också att vara uppmärksamma så att de inte förväxlar tjurarna med hondjur under den återstående tiden av jakten.
Jägarna hänvisar till adaptiv förvaltning
I en debattartikel på jmini.se svarar Gunnar Lindblad, ordförande Svenska Jägareförbundet Jönköping, att uppmaningen strider mot huvudsyftet med älgförvaltningen, nämligen adaptiv förvaltning.
– Vi tycker det är märkligt att länsstyrelsen konstaterar att älgstammen är i nedåtgående men att de samtidigt rekommenderar en ökad avskjutning av framförallt kalvar och hondjur. Att älgstammen är i nedåtgående vittnar också jägarkåren om. Att uppmana till en ökad avskjutning när detta konstateras är helt fel och strider emot huvudsyftet med älgförvaltningen – att den ska vara adaptiv, säger Gunnar Lindblad, ordförande Svenska Jägareförbundet Jönköping.
– Vi ska sträva efter att ha en älgstam i balans med fokus på kvalité. Höstens observationer och avskjutning skickar tydliga signaler på att vi nu bör tänka efter noga för hur vi vill att älgstammen ska se ut i framtiden.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.








