Naturvårdsverket erkänner olyckligt bildval

Ett bra läge för att skjuta kalven, eller en riskfylld jaktsituation? Naturvårdsverkets bildval och rubriksättning i utskicket av betalningsavin för det statliga jaktkortet får kritik. Foto: Jan Henricson

Nyligen landade uppmaningen att betala det statliga jaktkortet hemma hos landets jägare. Budskapet med en bild på två älgar som passerar en väg med uppmaningen ”Lägg an, sikta, betala det statliga jaktkortet” får nu kritik för att spegla en vårdslös jaktsituation.

I dagarna har Naturvårdsverket skickat ut betalningsunderlaget för viltvårdsavgiften för jaktåret 2015–2016. Avin kan närmast beskrivas som en liten folder där verket informerar om pågående projekt, och uppmanar jägarna att rapportera fällda älgar, bland annat.
På omslagsbilden passerar två älgar, en ko och en kalv en väg. En jägare anas i förgrunden och med rubriken ”Lägg an, sikta, betala det statliga jaktkortet” vill Naturvårdsverket öka betalningsviljan i jägarkåren.

Negativ jägare
Frågan är om det fyndiga budskapet får motsatt effekt. Svensk Jakt har pratat med jägare som har reagerat negativt på bildvalet. En av dem är Bo Svensson i Finspång.
– Jag blev mycket negativ. Jag har jobbat mycket med marknadsföring och kommunikation och vet hur viktig bilden är för budskapet. Här uppmanar Naturvårdsverket jägarna att lossa skott i ett läge där man absolut inte ska skjuta, säger Bo Svensson och fortsätter:
– Älgarna passerar en bilväg, som dessutom svänger. Ingen kan veta vad som finns bakom kurvan och buskagen och som kan vara på väg in i skottfältet. Det är ingen bra plats för ett jaktpass. Det finns massor av vackra älgbilder och så väljer man en sådan här. Det är obegripligt.

Fyndig rubrik
Sanna Johansson är kommunikatör på Naturvårdsverket. Hon har också tagit del av kritik mot bilden av älgkon med kalv på vägen och förstår reaktionerna.
– Jag håller med om kritiken. Rubriken som är tänkt att vara fyndig passar inte ihop med bilden och det är olyckligt att det blivit så, säger hon. Vi tänkte självklart inte på det när vi bestämde oss för den bilden, för då hade vi valt ett annat motiv, säger Sanna Johansson.

Diskutera!
Vad tycker du? Är Naturvårdsverkets bild något att bråka om? Skulle du ha skjutit kalven i det här läget? Ska man över huvud taget ha ett pass vid en sådan väg? Gå in på Svensk Jakts Facebooksida och diskutera saken.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev