Inget brunstuppehåll i år heller
I går tog viltförvaltningsdelegationen beslut om jakttiderna. Det blir inget brunstuppehåll i älgjakten i Norrbotten i höst.
Förra året slopades det så kallade brunstuppehållet i älgjakten. Det innebär jakt från första måndagen i september till sista november utan något uppehåll i stora delar av Norrbotten.
Tidigare har det varit ett uppehåll under två veckor i slutet av september och början av oktober.
En utvärdering skulle göras efter förra årets jakt. Någon sådan presenterades dock inte för viltförvaltningsdelegationen i samband med gårdagens sammanträde. En utvärdering ska dock presenteras i juni för delegationen.
Jägareförbundet Norrbotten har kritiserat att brunstuppehållet tas bort i kustområdena och Tornedalen.
– Det är olyckligt att den utlovade utvärderingen inte kunde presenteras men jag förutsätter att jägarnas synpunkter väger tyngre i kommande jakttidsbeslut. Ett uppehåll är inte bara en älgjägarfråga, den berör småviltjägarna och andra som använder skogen under älgjaktstider, säger Björn Sundgren, jaktvårdskonsulent.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.