Fisken har försvunnit från Skånekusten
I stort sett all matfisk har flytt Skånes kustvatten, från Trelleborg till gränsen mot Blekinge. Det visar en kartläggning som länsstyrelsen i Skåne har gjort.
Länsstyrelsen har intervjuat fiskare längs hela Skånes kust. Situationen är värre än man tidigare befarat.
Det finns extremt glest med fisk på grundare vatten är 40-50 meter. Det gäller inte bara torsk, utan även öring, tobis och ulk. Det är fisk som ska finnas här, säger Johan Wagnström, länsstyrelsens fiskeridirektör, i ett pressmeddelande.
På djupare vatten finns fisken kvar.
Vi vet inte varför det ser ut såhär, men det är allvarliga signaler när våra uppväxtområden för fisk är tomma, säger Johan Wagnström.
Länsstyrelsen arbetar nu vidare med att hitta förklaringar. Intervjuer med fiskare, mätning av syrehalter och sammanvägning av olika data och experiment är några av delarna i det arbetet.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.