Hälges skapare Lars Mortimer har avlidit
Svensk Jakts mångårige medarbetare Lars Mortimer har avlidit efter en tids sjukdom. Mortimer skapade den folkkära seriefiguren Hälge, som Svensk Jakts läsare kunnat följa i nästan ett kvartssekel.
Tecknaren och serieskaparen Lars Mortimer föddes i Sundsvall och slog efter studieåren i Uppsala in på serietecknandets bana. Mellan åren 1972 och 1977 arbetade han som redaktör för tidningarna 91:an och Knasen på serieförlaget Semic.
1978 gjorde Mortimers första egna serie debut: björnen Bobo och hans vänner Gnuttarna. Men det var med älgen Hälge och hans vänner – Blixten, Edvin, Ellen och Uffe, med flera – som Lars Mortimer blev känd för den breda publiken.
Älgen Hälge såg dagens ljus i början av 1990-talet. 1991 publicerades i Svensk Jakt de allra första seriestripparna med den underfundiga sextaggare som sedan dess roat så många människor – jägare som icke-jägare.
Lars Mortimer blev 68 år.
I Svensk Jakt nr 10 publiceras en längre artikel till minne av Lars Mortimer.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.