Jägareförbundet vill att fler björnar fälls
Jägareförbundet Mitt Norrland ansöker tillsammans med jägarintresset om utökad licensjakt på björn inom Jämtlands björnjaktsområde 2. Jakten ska enligt ansökan inledas i samband med älgjaktstarten måndag 4 september.
Totalt vill jägarna att ytterligare tio björnar fälls och att länsstyrelsen fattar beslut om detta omgående. Ansökan är undertecknad av Gun Fahlander, ordförande i Jägareförbundet Mitt Norrland, samt Peter Eriksson, delegat för jägarintresset i länsstyrelsens viltförvaltningsdelegation.
De båda skriver: ”Den låga licenstilldelningen 2017 befarar vi kommer att resultera till att ett stort antal björnar måste skjutas till våren 2018 och det är inte bra.Vi anser att man ska bedriva en förvaltning av vår björnstam så att man undviker att björnar måste skjutas under våren för att förhindra skador för renskötseln.”
Oförändrad björnstam
De påpekar vidare att resultatet från den senaste björnspillningsinventeringen, som gjorde 2015 i Jämtland, visar att björnstammen är på samma storleksnivå som vid den tidigare inventeringen, som genomfördes 2006. Viltförvaltningsdelegationen har beslutat att björnarna ska bli färre i länet, ett mål som alltså inte uppfyllts.
Underlätta för rennäringen
Ansökan avlutas: ”Vi vet att Strömsundsområdet är det mest björntäta i vårt län och att ytterligare tio björnar får skjutas där innebär inte att vi kommer att understiga eller ens nå den miniminivå som idag gäller samt att björnarna skjuts där det största antalet finns, vilket också kan underlätta för rennäringen när det kommande vår är dags för kalvning.”
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.