[cycloneslider id=”slide-12544″]

Delade meningar om vargavhopp

Att bönder, markägare, samer och jägare säger nej till att delta i en ny vargkommitté kommenteras flitigt i såväl medier som sociala medier.

Det var om inte en bomb så i alla fall en rejäl knall som hördes när Jägareförbundet, LRF, samerna, Fäbodbrukarna och Jägarnas riksförbund gick ut med att de inte kommer att sitta med i den återupplivade vargkommittén. Av de nio organisationer som landsbygsminister Sven-Erik Bucht (S) och miljöminister Åsa Romson (MP) ville ha med i kommittén återstår nu alltså bara Naturskyddsföreningen, Rovdjursföreningen, Sveriges Kommuner och Landsting samt Världsnaturfonden.
Peter Egardt, ordförande i den tidigare vargkommittén, beklagade avhoppet.
– Jag tycker det är viktigt att samtala, och beklagar att organisationerna inte ställer upp, sa Egardt till Svenskjakt.se. 
Han konstaterade även att vargkommittén inte kommer att fungera efter avhoppen och att kommittén sannolikt skrotas innan den ens haft sitt första möte.
Johanna Sandahl, ordförande för Naturskyddsföreningen beklagar även hon avhoppet.
– Det är bra om det finns en dialog mellan regeringen och berörda parter. Just för att undvika den polarisering som präglat vargdebatten. Fortfarande finns flera saker att diskutera, och vi tror på dialog, säger Johanna Sandahl till Expressen.

Romson tiger
Många menar att vargkommitténs återupprättande tillkom som en eftergift för Åsa Romson. Hur det än är med den saken står det klart att miljöministern i alla fall inte vill kommentera gårdagens avhopp till något av landets medier.
Landsbygsminister Sven-Erik Bucht vill inte låta sig intervjuas av Svensk Jakt, men i ett mejl till TT som citeras i flera medier konstaterar han att det är ”djupt olyckligt” att brukarorganisationerna nobbar kommittén.
Sven-Erik Bucht skriver vidare: ”Det finns tyvärr en hel del olösta frågor som den förra regeringen inte hanterade kring vargjakten”.

Alliansföreträdare ger tummen upp
Den tidigare landsbygdsministern, Eskil Erlandsson, stöder däremot brukarnas avhopp från vargkommittén.
”Jag har full förståelse för att man väljer att avstå från regeringens vargkommitté, eftersom det inte finns någon ny forskning eller fakta som förändrar läget. Det är inte seriöst hanterat av regeringen”, skriver Eskil Erlandsson i ett pressmeddelande.
Brukarna får även stöd av Moderaternas riksdagspolitiker Ulf Berg. Berg twittrar: ”En klok analys och förmodligen helt korrekt. Jägareförbundet nekar Vargkommittén.”

Fakta

Totalt företräder de fem brukarorganisationerna ungefär 368.500 medlemmar.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev