Älgdöden – en fråga för miljödepartementet

På miljödepartementet bildas nu en expertgrupp som ska ta ett helhetsgrepp om älgdöden, som drabbat bland annat Öland och Blekinge. Det rapporterar Sveriges Radio P4 Kronoberg.

De senaste åren har den mystiska älgdöden på Öland fått stor uppmärksamhet. Dödligheten bland älgkalvarna har varit mycket hög – förra året var kalvdödligheten 80 procent i det öländska forskningsprojekt som ska försöka utröna orsakerna. Men även från Blekinge och andra håll i landet har rapporter om onormalt hög kalvdödlighet kommit.

Nu blir älgdöden en fråga även för miljödepartementet. Där tillsätts nu en expertgrupp som ska börja arbeta efter sommaren, rapporterar Sveriges Radio P4 Kronoberg.

Expertgruppen ska ta ett helheltsgrepp på överdödligheten hos älgarna, säger Anders Turesson, huvudsekreterare på Miljöforskningsberedningen.

– Dels vad det här kan bero på och om det finns någonting man kan göra men också om vi har tillräckligt med forskning och miljöövervakning för att förstå skeendena tillräckligt, säger Anders Turesson till Sveriges Radio.

– Det är ju en typisk larmsignal som man måste ta på största allvar. Det kan ju bero på naturliga orsaker, det kan vi aldrig utesluta. Men det kan också bero på de miljöproblem som Östersjön och Östersjöns omland lider av, säger Anders Turesson.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev