Publicerad 15 maj 2013 - 16:57
Ingen förlängd dispens för äldre vapenskåp
Rikspolisstyrelsen avslår Jägareförbundets, Skyttesportförbundet och Pistolskytteförbundets begäran om en ändring att även säkerhetsskåp som provats och godkänts enligt den norm som gällde före 1992 även fortsättningsvis ska utgöra ett lika säkert förvaringsutrymme för vapen.
Förbunden menar att skåp som godkänts före 1 juli 1992 inte är sämre än de säkerhetsskåp som godkänns enligt dagens normer och att vapenförvaring i de äldre skåpen därför är lika säker som i dagens säkerhetsskåp.
Förbunden skriver i sin begäran att det är låsen som skiljer tidigare skåp från de modernare. Det har dock ingen praktisk betydelse enligt förbunden eftersom det inte är låsen som är skåpens svaga punkter. Förbunden framhäver att säkerhetsskåp regelmässigt öppnas på sidan eller på baksidan vid de inbrott som inträffat eftersom det går betydligt snabbare jämfört med att manipulera skåpens lås.
Stora olikheter
Rikspolisstyrelsen anser däremot att det finns stora olikheter på äldre säkerhetsskåps konstruktioner och att dessa inte är testade på samma sätt som dagens certifierade skåp och att en ändrig av föreskrifterna enligt förbundens förslag därför skulle riskera en sänkning av lägsta säkerhetsnivån för vapenförvaring.
Jägareförbundet är besviket över Rikspolisstyrelsens beslut. Enligt förbundets jurist Ola Wälimaa ska förbundet titta närmare på beslutet och då avgöra om det finns anledning att överklaga till regeringen.