Publicerad 23 januari 2015 - 15:25
Inga genetiska defekter hos skjutna vargar
Av de 17 vargar från årets jakt som SVA hittills har obducerats har inga särskilda genetiska defekter noterats.
Så här långt har veterinärerna på Statens veterinärmedicinska anstalt obducerat 17 av de fällda vargarna. En varg som led av skabb var undernärd. De övriga hade medelgott hull förutom i ett fall – en hanvarg skjuten i Torsby kommun hade över medelgott hull.
I två av de undersökta vargarna har gamla utläkta skottskador påträffats. Splitter i skelettdelarna talar för att de blivit påskjutna med kulvapen, uppger SVA.
Två tikvargar, varav en har obducerats, som fällts i Nora kommun konstaterades lida av skabb.
Andra avvikelser har varit en varg med något överbett och en annan med lite olika storlek på njurarna, men på SVA menar man att detta inte är särskilt anmärkningsvärt.
Vargarnas tarmar går nu vidare för parasitologisk undersökning. Naturhistoriska riksmuseet kommer att fortsätta undersökningen av vargskeletten mer i detalj.
Klicka på länken här intill för att komma till SVA:s hemsida med information om fällda vargar.
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver skapa ett konto och logga in först.
Tänk på att hålla god ton, inte byta ämne och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln.
Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort.
Kommentarerna omfattas inte av utgivaransvaret enligt yttrandefrihetsgrundlagen och de är inte heller en del av den grundlagsskyddade databasen Svenskjakt.se.