Publicerad 26 januari 2015 - 10:12
Gårdshund togs av varg
En sällskapshund av rasen dansksvensk gårdshund togs av varg på söndagsmorgonen strax öster om Skinnskatteberg i Västmanland.
Hundägaren Karin Öhrström berättar att hon var ute på sin vanliga morgonrunda igår morse och nästan var hemma igen när hunden stormskällande stack iväg mot skogen.
– Jag hade ena hunden kopplad och den andra lös, då höll hon sig vid mig. Jag tränade mycket tävlingslydnad med henne. Men vi har en skabbräv som går här, så jag trodde hon stack efter den.
Karin Öhrström och hennes man Arne bor mitt ute i skogen där tre vargrevir möts. Hennes man tog fyrhjulingen och körde för att leta efter hunden.
– Han kom tillbaka och sa att det var hur mycket vargspår som helst.
Paret ringde då till länsstyrelsen och rovdjursspåraren hittade blod och legor, hunden hade tagits bara ett hundratal meter från tomten.
1,5 kilometer bort hittades hunden.
– Det måste ha gått fort, säger Karin Öhrström, som inte hade förväntat sig att kroppen skulle återfinnas.
– En så liten hund trodde man skulle bli uppäten.
Karin Öhrström berättar också att det var den tredje hunden som togs av varg i området på bara några månader.
– Vi ser ofta varg här och undrade varför det inte blev vargjakt i Västmanland.
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver skapa ett konto och logga in först.
Tänk på att hålla god ton, inte byta ämne och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln.
Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort.
Kommentarerna omfattas inte av utgivaransvaret enligt yttrandefrihetsgrundlagen och de är inte heller en del av den grundlagsskyddade databasen Svenskjakt.se.