Publicerad 15 maj 2013 - 16:15
Dödsskjutning prövas inte i HD
Friad i tingsrätten, av en oenig rätt. Friad i hovrätten, av en oenig rätt. Nu sätts punkt för den rättsliga prövningen av olyckshändelsen som ledde till en 71-årig skidåkares död utanför Ljungby i december 2010. Chefsåklagare väljer att inte överklaga den friande hovrättsdomen till Högsta domstolen, rapporterar Sveriges Radio Kronoberg.
Det var i december 2010 som den lika osannolika som tragiska olyckan inträffade utanför Ljungby, när en kvinnlig älgjägare sköt en älgkalv. Kulan passerade genom älgen, vinklade och träffade en skidåkare så olyckligt att denne avled. Kvinnan åtalades för vållande till annans död, men friades först av Växjö tingsrätt. Rätten var dock oenig: nämndemännen friade, medan rättens ordförande var av skiljaktig mening.
Oenig hovrätt
Domen överklagades till Göta hövrätt och även i denna instans friades jägare. Men även här var rättens ordförande av skiljaktig mening och ansåg att jägaren skulle dömas för vållande till annans död, till villkorlig dom och dagsböter. Trots detta väljer nu chefsåklagare Laila Kirppu att inte överklaga domen. Enligt Sveriges Radio Kronoberg gör Kirppu bedömningen att det inte är möjligt att få prövningstillstånd i HD.
Besvikna anhöriga
Den avlidne 71-åringens anhöriga hade hoppats på en prövning av målet i Högsta domstole och är besvikna, enligt SR Kronoberg. Advokat Torgny Eklund, som företräder de anhöriga till den avlidne 71-åringen, beklagar beskedet från åklagaren.
Det är ett uppmärksammat mål och det är sådana inslag att man borde ha ansökt om prövningstillstånd, säger Torgny Eklund till Sveriges Radio Kronoberg.
Läs tidigare artiklar:
Överklagande av älgjaktdom kan bli aktuell
Jägareförbundet: Riktig bedömning i Hovrätten