Publicerad 20 oktober 2021 - 05:45
DebattDebatt: ”Visa att vi jägare är laglydiga”
Då jag tidigare har skrivit ett debattinlägg angående illegala vapen och tyvärr inte märkt någon reaktion från Jägareförbundet, så gör jag nu ytterligare ett försök.
Tillsätt en tjänst på Jägareförbundet, en mediabevakare, som har till uppgift att bevaka alla offentliga medier, och vid behov bemöta felaktigheter och på ett offensivt sätt skapa en positiv bild av jägarkåren.
Vi kan inte bara bemöta allt som sägs och skrivs i massmedia om skjutningarna med tystnad.
Varför inte visa på, med fakta, att jägarkåren i stället är de mest skötsamma i samhället.
Exempelvis är vi jägare förmodligen den kategori i samhället som procentuellt har minst antal domar på oss för vårdslöshet i trafik, rattfylleri, våldsbrott, med mera.
Berätta också vilka krav som ställs för att få licens på pistol, revolver eller andra vapen.
Gör också gärna en undersökning av vilka straff vi jägare anser att de som tillhandahåller illegala vapen bör få, och redovisa resultatet.
Kenth
Delta i debatten
Skriv en insändare – högst 3 000 tecken inklusive mellanslag – och mejla den till
debatt@svenskjakt.se
Tänk på att uppge namn och adress, oavsett hur du signerar insändaren.
Svensk Jakt publicerar normalt sett inte debattinlägg som publicerats av andra tidningar.
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver skapa ett konto och logga in först.
Tänk på att hålla god ton, inte byta ämne och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln.
Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort.
Kommentarerna omfattas inte av utgivaransvaret enligt yttrandefrihetsgrundlagen och de är inte heller en del av den grundlagsskyddade databasen Svenskjakt.se.