Publicerad 12 april 2019 - 15:07

Med våren vaknar också landets jaktskyttebanor till liv. Här kommer några förslag till jaktskyttetävlingar och jaktstigar under april månad. Foto: Lars-Henrik Andersson

Jaktskyttetävlingar april 2019

Skyttesäsongen har dragit igång på allvar. I takt med att våren och försommaren tar ett fast grepp om Sverige ökar aktiviteterna på våra jaktskyttebanor.

Intresset bland jägare för träning och tävling är stort. Många banor har tävlingar planerade, bland annat den stora Gyttorp Cup som pågår för fullt.

Här nedan kommer exempel på tävlingar under april månad. I listan finns datum för tävlingen, arrangör samt uppgifter om kontaktperson.

 

13 april

Oppeby lok. JVF, Mats Nilsson, 072-531 70 88, mats.nilsson@areal.se

Åmålortens JVF, Kjell-Åke Johansson, 070-512 11 92, kjell-ake.johansson@hotmail.se

 

14 april

JRF Alunda/Gimo JSK, Magnus Andersson, 070-522 25 50, platshjort@outlook.com

Björköortens JVF, Owe Bergström,070-235 04 94

JRF Bäckebo, Allan Johnsson, 073-040 57 40, allan.johnsson@telia.com

Häradsbäck JSK, Birger Johnsson, 070-526 01 83, birgerjonsson.mureri@gmail.com

Floda JSK, Erik Karlsson, 070-553 12 31

Rejmyre JSK, Lars-Åke Andersson, 073-030 05 97, tvartorp@hotmail.com

Romfartuna JSK , Håkan Lilja, 070-673 43 42, romfartunajsk@hotmail.com

Sotenäs JSK, S-O Johansson, 073-526 73 75, wallstromjoakim@gmail.com

Örebro JSK, Ola Krona, 070-259 46 94, olakrona60@gmail.com

JF Östra Gotland, Jonas Fredriksson, 070-401 86 27, levide231@gmail.com

 

19 april

Hållnäs-Österlövsta JVK/Fagerviken, Lena Hållinder, 073-057 50 11, chrille69@telia.com

Mellersta sörmlands JSK, Bengt Danielsson, 070-360 33 05, granhyddan@gmail.com

 

21 april

Härads JSK, Sven Eriksson, 070-617 62 98, er.sven@telia.com

 

22 april

Bodaforsortens JVF, Mikael Eriksson, 070-887 22 32,mikael.eriksson@bomodul.se

JRF Finspång, Stefan Arfvedsson, 076-787 19 31, s.arfvedsson@telia.com

Liatorps JSK, Roland Bengtsson, 073-633 21 55, rollerolle99@hotmail.com

Rimforsa JSK, Nils-Erik Nilsson, 070-239 39 58, nisse.hallsta@telia.com

Svegeråsens JSK, Helene Gustafsson, 070-370 61 63, helenegarentorp@hotmail.com

Svenljunga SF, Kent Stensson, 070-534 37 40, kent@svenljungafoder.se

 

27 april

GAF JSK, Ronny Thor, 072-352 58 10, gaf.jsk@telia.com

Kisaortens JVF, Erica Hultgren, 076-839 00 11, e_hultgren@hotmail.com

 

28 april

Gunnarsjö JSK, Kenneth Gabrielsson, 070-368 15 32, k.gabrielsson@hotmail.com

JRF Bästkusten, Göte Carlsson ,070-732 34 24, orustkonservatorn@gemil.com

Falköping SSK, Torbjörn Åkesson, 070-569 91 37, akesson61@hotmail.se

Näshulta JSK, Tommy Larsson, 070-552 41 22, stromtorparen@telia.com

Nässjö JSK 2 stigar, Greger Ericsson, 070-369 92 69, greger.ericsson@hotmail.se

JRF Tierp, Hans Klingfors, 070-606 06 86, hans.klingfors@telia.com

Saleby JVF, Johan Ekblad, 073-323 78 89, johan.ekblad@lidkopingenergi.se

Söderköpings JRF, Peder Grankvist, 073-046 64 20, carlgustav3000@hotmail.com

Tierp-Tolfta-Söderfors JVK, Roger Larsson, 070-690 28 64, bjessen@telia.com

Vislanda JSK, Peter Carlsson, 070-688 68 36, villamo@telia.com

Skribent

Svensk Jakt

webbredaktionen@svenskjakt.se

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Senaste nytt

    Mest läst

      Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev

      Premium
      För dig som loggat in
      Vi testar – på riktigt!
      Svensk Jakts tester kan du lita på
      Gott från vilt
      Tips på hur du lagar vilt på bästa sätt
      Här kan du annonsera vapen
      Annonstorget med allt från hundar till jaktvapen
      Opinion
      Här förs debatten i Jägarsverige
      Provläs Svensk Jakt
      Bläddra i senaste numret
      Drömjakt
      Här finns någonstans att jaga
      Podd
      Lyssna på Svensk Jakts poddar

      Mina artiklar

      För att ta del av dina artiklar behöver du ett medlemskap med tidning hos Svenska Jägareförbundet

      Senaste från Annonstorget

      Samtidigt på JaktPlay

      Svensk Jakt på Instagram

      Heta ämnen på Svenskjakt.se