Publicerad 15 mars 2017 - 14:39 - Uppdaterad 15 mars 2017 - 15:42

Vi summerat kort turerna kring vapendirektivet.

Vapendirektivet på en minut 

De senaste åren har det så kallade vapendirektivet bollats fram och tillbaka inom EU. Nyligen klubbades direktivet av EU-parlamentet och nu ska det införlivas med svensk lagstiftning.
Svensk Jakt summerar här kortfattat alla turer.

Hösten 2013 fördes diskussioner inom EU-kommissionen om skärpta vapenlagar, bland annat diskuterades mentaltester och förbud mot halvautomater. Förslaget avfärdades. Foto: Christian Creutz
2015 väcktes det avförda förslaget till liv igen när EU-kommissionen fick ministerrådets uppdrag att se över behovet av att revidera vapendirektivet. Detta efter terrordåd i Paris mot tidskriften Charlie Hebdo. Foto: Claude Truong Ngoc/Wikimedia Commons
November 2015 skakades Paris åter av ett terrordåd och bara några dagar efter attentatet höjdes röster för skärpta vapenlagar. Vapendirektivet skulle ses över igen. Foto: Lpele
Förslag om förbud mot halvautomater och införande av mentaltester kom åter upp på EU:s förhandlingsbord. Foto: Lars-Henrik Andersson
Den 8 juni 2016 beslutades förslaget i ministerrådet och den 13 juli i EU-parlamentet.
16 december 2016 kom EU-kommissionen, ministerrådet och utskottet för den inre marknaden överens om en text. Flera av de förbud som EU-kommissionen ville införa hade plockats bort i texten. Överenskommelsen antogs i utskottet för den inre marknaden och konsumentskydd den 26 januari.
Den 14 mars 2017 röstade EU-parlamentet om det nya vapendirektivet. 491 av EU-parlamentets 697 ledamöter röstade för det nya vapendirektivet. 178 röstade mot och 28 avstod. 
Till TT säger inrikesminister Anders Ygeman följande: ”Vår ambition är att inte ställa till med förändringar som är onödigt betungande för legala vapenägare”. I en debattartikel skriver EU-parlamentarikern Anna Maria Corazza Bildt (M): ”Direktivet kommer innebära ett bättre regelverk i EU som helhet som ökar säkerhet. Samtidigt kommer det ha marginell påverkan på det redan starka svenska regelverket.”
”Vi har jobbat hårt med vapendirektivet för att få bort de värsta dumheterna från kommissionens ursprungliga förslag. Men det innebär inte att jägares och skyttars organisationer kan slå sig till ro. Nu börjar arbetet med det finstilta och vi måste fortsätta att påverka för att bevaka våra medlemmars intressen”, säger Torbjörn Larsson, vice ordförande för Svenska Jägareförbundet.
Det nya vapendirektivet ska nu införas i svensk lagstiftning. Varje medlemsland har 15 månader på sig att införa direktivet. Foto: Melker Dahlstrand

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Quiz
Känner du igen hundarna?
Viltrecept
Vilt, klimatsmart och gott
Podcast
Landets största podcast om jakt
Jägarnas annonstorg
Hundar, prylar och jaktmark
Viltvård
Så bygger du en andflotte
Drömjakt
Här finns någonstans att jaga
Provläs Svensk Jakt
Bläddra i senaste numret
Tio frågor
Vad kan du om våra predatorer?
Opinion
Landets hetaste jaktdebatt
Byggtips!
Så bygger du en hundgård

Senaste från Annonstorget

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev

Publicerad 15 mars 2017 - 14:39

Vi summerat kort turerna kring vapendirektivet.

Vapendirektivet på en minut 

De senaste åren har det så kallade vapendirektivet bollats fram och tillbaka inom EU. Nyligen klubbades direktivet av EU-parlamentet och nu ska det införlivas med svensk lagstiftning.
Svensk Jakt summerar här kortfattat alla turer.

Hösten 2013 fördes diskussioner inom EU-kommissionen om skärpta vapenlagar, bland annat diskuterades mentaltester och förbud mot halvautomater. Förslaget avfärdades. Foto: Christian Creutz
2015 väcktes det avförda förslaget till liv igen när EU-kommissionen fick ministerrådets uppdrag att se över behovet av att revidera vapendirektivet. Detta efter terrordåd i Paris mot tidskriften Charlie Hebdo. Foto: Claude Truong Ngoc/Wikimedia Commons
November 2015 skakades Paris åter av ett terrordåd och bara några dagar efter attentatet höjdes röster för skärpta vapenlagar. Vapendirektivet skulle ses över igen. Foto: Lpele
Förslag om förbud mot halvautomater och införande av mentaltester kom åter upp på EU:s förhandlingsbord. Foto: Lars-Henrik Andersson
Den 8 juni 2016 beslutades förslaget i ministerrådet och den 13 juli i EU-parlamentet.
16 december 2016 kom EU-kommissionen, ministerrådet och utskottet för den inre marknaden överens om en text. Flera av de förbud som EU-kommissionen ville införa hade plockats bort i texten. Överenskommelsen antogs i utskottet för den inre marknaden och konsumentskydd den 26 januari.
Den 14 mars 2017 röstade EU-parlamentet om det nya vapendirektivet. 491 av EU-parlamentets 697 ledamöter röstade för det nya vapendirektivet. 178 röstade mot och 28 avstod. 
Till TT säger inrikesminister Anders Ygeman följande: ”Vår ambition är att inte ställa till med förändringar som är onödigt betungande för legala vapenägare”. I en debattartikel skriver EU-parlamentarikern Anna Maria Corazza Bildt (M): ”Direktivet kommer innebära ett bättre regelverk i EU som helhet som ökar säkerhet. Samtidigt kommer det ha marginell påverkan på det redan starka svenska regelverket.”
”Vi har jobbat hårt med vapendirektivet för att få bort de värsta dumheterna från kommissionens ursprungliga förslag. Men det innebär inte att jägares och skyttars organisationer kan slå sig till ro. Nu börjar arbetet med det finstilta och vi måste fortsätta att påverka för att bevaka våra medlemmars intressen”, säger Torbjörn Larsson, vice ordförande för Svenska Jägareförbundet.
Det nya vapendirektivet ska nu införas i svensk lagstiftning. Varje medlemsland har 15 månader på sig att införa direktivet. Foto: Melker Dahlstrand

Samtidigt på JaktPlay

Senaste från Annonstorget

Spårkunskap
Vad kan du om spår och spårtecken?
Vildsvin!
Vad kan du om vildsvin och vildsvinsjakt?
Tio frågor!
Vad kan du om våra predatorer?
Jakttider!
Kan du din jakttabell?
Är du viltvårdare?
Testa dina kunskaper om viltvård.
Älgjakt!
Kan du något om älgar och älgjakt?
Tio frågor
Om lodjur och lodjursjakt
Jakthundar!
Känner du igen jakthundraserna?
Tio frågor
Vad kan du om vargar och vargjakt?
Rådjursjakt!
Vad har du för kunskaper om rådjursjakt med hund?
Rävkunskap
Vad vet du om rävar och rävjakt?
Är du jägare?
Har du rätt kunskaper?
Fåglar!
Känner du igen fåglarna?
Viltolycka!
Hur gör du när en viltolycka inträffar?

Svensk Jakt på Instagram